Nejvýhodnější formou půjček jsou dlouhodobě bankovní úvěry. Existuje jich celá řada, proto si tu uděláme takový malý přehled. Obecně lze ale o bankovních úvěrech říct následující: jsou sice nejvýhodnější, ale je také nejobtížnější je získat. Základní podmínkou je čistý registr dlužníků a pravidelný dostatečný příjem pro splácení, někdy je vyžadován i ručitel a v určitých případech i zástava, ať už movitá nebo nemovitá.

Kontokorent

Jeden z nejoblíbenějších a nejvýhodnějších bankovních úvěrů. Kontokorent je vlastně nadstavba nad běžný účet. Dovoluje klientovi čerpat i peníze nad rámec toho, co na účet sám vloží. Mezi jeho přednosti patří poměrně nízký úrok, minimální nebo žádné poplatky a také to, že když není zrovna využíván, nestojí nic. Úroky se navíc platí vždy jen z množství peněz, které jsou aktuálně vyčerpány. Jeho hlavní nevýhodou je, že patří mezi bankovní úvěry, které vyžadují určitou disciplínu od dlužníka, protože je vždy připraven k čerpání, což je ale zároveň i jeho největší přednost.

Kreditní karty

Kreditní karty jsou tak trochu podobné kontokorentu. Úroky se tu navíc platí pouze při překročení poměrně slušného bezúročného období (až 2 měsíce). Jde však o typ úvěru, který je potřeba aktivně využívat, jinak se nevyplatí – různé bonusy při používání dokážou vynahradit poplatky, které jsou za kreditní karty takřka vždy vybírány.

Spotřebitelský úvěr

Tradiční spotřebitelský úvěr je dosti široký pojem. Od několika tisíc po statisíce, zajištěn i bez ručení. Bankovní úvěry jsou vždy posuzovány poměrně přísně a získat spotřebitelský úvěr už není tak snadné a samozřejmé jako u kreditky, nebo kontokorentu. Vyžadována bude dostatečná bonita. Neúčelovou obdobou jsou hotovostní úvěry.

Hypotéky

Jediný způsob, jak si opatřit v dnešní době bydlení za vlastní peníze, nepatříte-li tedy mezi osoby s velmi nadprůměrnými příjmy. Pro hypotéky hovoří mimo jiné i velmi nízký úrok, velmi dlouhá doba splatnosti a možnost refinancování po skončení fixačního období. Mezi bankovní úvěry patří i takzvaná americká hypotéka, ve které jsou peníze čerpány neúčelově, lze je tedy využít na cokoliv.