Jde o tradiční půjčku, která není vázána na účel použití čerpaných financí. Hotovostní úvěr nabízejí banky a samozřejmě také nebankovní společnosti. Mnohdy je hotovostní úvěr poměrně drahý, ale stále ho dlužníci hojně využívají. U hotovostních úvěrů je potřeba sledovat zejména RPSN a celkovou částku, kterou přeplatíte. U nebankovních společností si dávejte pozor i na to, zda si můžete dovolit úvěr splácet, protože některé společnosti příliš neřeší bonitu svých klientů a snaží se půjčovat co nejširšímu okruhu lidí.

Využití hotovostního úvěru

Jak hotovostní úvěr využijete, je jen a jen na vás. Pamatujte si však, že pokud můžete čerpat i úvěr účelový, většinou se to vyplatí více. Jako příklad lze uvést hypotéky, nebo nákup zboží na splátky. Pokud si chcete půjčit milion na nákup bytu, je lepší to udělat skrze tradiční hypotéku, než přes neúčelovou americkou hypotéku, protože ač bude splatnost i výše půjčky stejná, americká hypotéka bude zatížena násobně vyšším úrokem.

Podobné je to i u spotřebitelského a hotovostního úvěru, kdy u toho spotřebitelského můžete nakoupit třeba i bez navýšení, kdežto u hotovostního zaplatíte úroky vyšší než 10 % ročně, což je už podstatný rozdíl

Hotovostní úvěr se také moc nevyplatí ani na konsolidaci půjček – opět, možné to je, ale pokud využijete přímo produkt bank i nebankovních společností, který slouží k sjednocení půjček, dostanete mnohem výhodnější podmínky, nižší úrok a delší splatnost.

Parametry hotovostního úvěru

Mezi nejdůležitější parametry hotovostního úvěru patří splatnost a RPSN, z nichž už poté vyplývá výše měsíční splátky. Čím nižší RPSN, tím výhodnější úvěr je a čím delší splatnost, tím nižší měsíční splátka. U bank je občas k poskytnutí úvěru vyžadováno vedení běžného účtu u konkrétní banky, ale to už není pravidlem. Hotovostní úvěr může být poskytován ve dvou formách: převodem na účet, nebo vyplacením peněz v hotovosti.