Mnoho podnikatelů a společností žádá o investiční úvěr, aby své podnikání rozšířili a tím zvýšili svůj zisk. Podmínky pro získání úvěru jsou zpravidla docela přísné. Banky neřeší pouze bonitu a schopnost klienta svůj závazek splatit, ale také hodnotí podnikatelský záměr a propracovanost investičního plánu. Většinou musí být investiční úvěr i zajištěn majetkem společnosti. Už z principu je tento typ úvěru také velmi účelový.

K čemu je investiční úvěr

Tento druh úvěru neslouží k financování běžného provozu společnosti. Naopak, má společnosti pomoci expandovat, ať už územně, nebo jinak. Podnik se musí připravit, že investiční záměr bude bankou velmi pečlivě prozkoumán, než banka svolí k uvolnění peněz. Ideou je samozřejmě to, že společnost si rozšířením svého podnikání zvýší zisk, ze kterého bude bez problémů splácet investiční úvěr.

Proč by si ale zdravá společnost brala úvěr? Důvody jsou dva. Tím prvním je, že nashromáždění dostatečné finanční rezervy na provedení investičního plánu trvá příliš dlouho – zisk nashromážděný za čas, který společnost půjčkou ušetří, se prostě vyplatí. Jednoduché počty: deset let může společnost mít zisk 1 milion, aby po 10 letech investovala 10 milionů a zvedla zisk na 2 miliony. Nebo si společnost může 10 milionů půjčit rovnou, zvýšit zisk na 2 miliony a za 10 let sice zaplatí 15 milionů bance, ale stále bude celkově 5 milionů v plusu.

V podnikání jde někdy také o rychlost a schopnost přizpůsobit se novým trendům. Pokud něco takového nastane a společnost nemá dostatečnou rezervu pro investování do nových postupů, nebo pro expanzi na nové lukrativní trhy, mohla by být z dlouhodobého hlediska ve velké nevýhodě oproti konkurenci. Pak je lepší si vzít úvěr a být mezi prvními, kdo se novinkám přizpůsobí, nebo zaplaví nový lukrativní trh. Samozřejmě, investiční úvěr lze využít i v jiných případech, ale vždy je jeho záměrem zvýšení konkurenceschopnosti a zisku.