Úvěry jsou podle délky splácení rozděleny na tři kategorie – jednou z nich je krátkodobý úvěr, těmi dalšími pak střednědobý a dlouhodobý. Jaké typy krátkodobých úvěrů existují? Mají něco společného?

Rozmanitý trh krátkodobých půjček

Jednu věc mají krátkodobé úvěry společnou zcela nepochybně, a to délku splácení. Ta musí být do jednoho roku, ale populární nebankovní úvěry se splácením po dobu 60 týdnů do této kategorie nepochybně spadají také.

Pokud bychom chtěli pouze vyjmenovat všechny krátkodobé úvěry, museli bychom tomu věnovat celý článek, protože jich je opravdu mnoho. Raději se tedy budeme soustředit na některé zajímavé případy, jako krátkodobý úvěr můžeme označit.

Předhypoteční úvěr je velmi zvláštní krátkodobý úvěr, který se poskytuje na maximálně jeden rok ve výši běžné hypotéky, kterou je nakonec splacen. Samotný předhypoteční úvěr se nesplácí, pouze úroky z něj, ale svou délkou sem bezesporu spadá.

Dalším možná trochu netypickým krátkodobým úvěrem je kontokorent k běžnému účtu. Ten je sice vnímán jako dlouhodobý úvěr, protože je k dispozici vlastně neustále, ale většina bankovních domů má danou podmínku, že jednou do roka musí být kontokorentní účet alespoň na nule, aby ho nadále prodloužili. Splatnost je tak opravdu roční, i když kromě jiného je kontokorent navíc i revolvingový úvěr, který se splácí a znovu čerpá v rámci jednoho roku bez omezení.

Dalším typem krátkodobého úvěru je běžný spotřebitelský úvěr se splatností kratší než jeden rok, nebo hotovostní úvěry od bank i nebankovních společností.

Nejextrémnějším krátkodobým úvěrem jsou dnes tak populární SMS půjčky, které díky své splatnosti v řádech dnů až týdnů patří k opravdovým raritám. U nich se už dokonce ani kvůli krátkodobosti nemusí uvádět RPSN, které je jindy u podobných služeb povinné.