Hledáte ty nejvýhodnější půjčky a úvěry na českém trhu? Nuže, není to tak složité, jak to vypadá – nejprve je však nutné se rozdělit do skupin podle svých možností a historie.

Půjčky pro bonitní klienty bez škraloupu

Ač jich stále ubývá, stále ještě existují klienti bankovních domů, kteří mají velmi slušnou bonitu a zároveň bezproblémovou platební historii. Takoví lidé zpravidla nemají problém získat jakýkoliv rozumný úvěr, obzvláště u banky, u které je veden jejich hlavní účet. Banka si navíc takovéto klienty výrazně hýčká, třeba nižšími úrokovými sazbami, omezením poplatků, nebo rozšířením služeb. V takových případech je zpravidla tou nejvýhodnější půjčkou a úvěrem takový, který vám nabídne právě vaše banka.

Nejvýhodnější půjčky a úvěry z nebankovní části

Pro ostatní klienty je většinou těžké u banky úvěr získat. Stačí záznam v registru dlužníků, nebo nedostatečná bonita a problémy jsou tu. Bonita se dá ještě dohonit například spolužadatelem, nebo ručitelem, ale jinak jsou nejvýhodnější půjčky a úvěry ty tam. Pak už zbývá jen a pouze nebankovní sféra. I ta má své nejvýhodnější půjčky a úvěry, ale ty už se většinou s bankovní sférou nemohou vůbec poměřovat. Úroky bývají mnohonásobně vyšší, splatnost kratší a měsíční splátka tak mnohem, mnohem vyšší. Mezi nebankovními společnostmi ale panují obrovské rozdíly. Zatímco jedna společnost poskytne úrok 10 %, jiná několikanásobný. Jiné ho raději ani neuvádějí, protože se pohybuje v řádech stovek až tisíců procent. Ne, není to vtip – u některých krátkodobých půjček ani zákon nenařizuje uvádět RPSN a úrok.

Pro každé něco jiného

Pro každého jsou ty nejvýhodnější půjčky a úvěry nějaké jiné. Každý žadatel by se měl soustředit hlavně na to, jak která půjčka vyhovuje jeho záměrům a hlavně možnostem. Je sice hezké, že nejvýhodnější jsou hypotéky s extrémně nízkým úrokem kolem 3 % ročně, ale těžko si kvůli tomu pořídíte druhý dům, který by vám byl k ničemu, když potřebujete jen 20 000 Kč na novou televizi, která se vám zrovna hloupě rozbila právě před Vánoci.