Každý zájemce o půjčku se snaží přirozeně najít ten nejvýhodnější úvěr, na který dosáhne. Jak při takovém hledání postupovat si povíme v tomto článku.

Co můžete nabídnout vy?

Klíčovou otázkou při hledání úvěru je, co všechno dokážete poskytovateli půjčky dát za záruky. Čím více totiž poskytovateli zaručíte splacení půjčky, tím výhodnější úvěr může být. Funguje to tak u bank i nebankovních společností a ukážeme si to na názorném příkladu, kterým bude hypotéka. Srovnáme si tři konkrétní hypotéky. Ta první je klasická hypotéka, kterou se 100% financuje nákup nemovitosti. Žadatel samozřejmě prokázal svůj příjem a banka mu přiklepla hypotéku s úrokem 4 % ročně. To není vyloženě špatné, protože banka má úvěr ručený nemovitostí v odpovídající hodnotě a tak o své peníze nepřijde, nebo alespoň ne o moc.

Jenže pak je tu podobná situace, kdy ale žadatel už má našetřeno a potřebuje půjčit jen 70 % z hodnoty kupované nemovitosti. Banka mu v takovém případě půjčí s úrokem pouhá 3 %, což je ještě výrazně výhodnější a na splátkách se to velmi příznivě projeví. A do třetice si představte klienta, který nemůže prokázat své příjmy, a přesto o hypotéku stojí. V takovém případě se musí spokojit s mnohem vyšším úrokem a banky mu nepůjčí více, než 50 % z hodnoty zastavené nemovitosti.

I v ostatních případech je nejvýhodnější úvěr ten, který je pro poskytovatele nejbezpečnější. U nebankovních společností jsou nejlepší ty půjčky, které chtějí po klientech prokázání příjmu, čistý rejstřík dlužníků a třeba ještě spolužadatele, nebo ručitele. Naopak, nejvzdálenější k nejvýhodnějšímu úvěru jsou půjčky bez příjmu a bez registru.

Nejvýhodnější úvěr má v rukou každý

S trochou nadsázky je nejvýhodnějším úvěrem žádný úvěr. Neplatíte žádné úroky a poplatky. Pravdou však je, že občas si peníze půjčit potřebuje velká část lidí.