Řekli jste si „potřebuji úvěr“? Pokud ano a východisko nevidíte někde jinde, nezoufejte. Pro každého dnes existuje někdo ochotný půjčit. Trochu jiná je situace se samotnými dlužníky – opravdu jste schopni úvěr, který potřebujete, splatit?

Potřebuji úvěr, kdo mi půjčí?

Důležité je si hned zkraje uvědomit, jaký typ dlužníka jste, co můžete věřiteli nabídnout. To vám ušetří případný ztracený čas, který promrháte snahami o získání úvěru, na který nemůžete nikdy dosáhnout. Jako příklad si uvedeme hypotéku – chcete stavět, nebo koupit dům, ale přitom figurujete v registru dlužníků? Pak nemá smysl chodit za bankami. A u nebankovních společností si můžete být jistí tím, že zaplatíte mnohem vyšší úroky, které mohou razantně zvýšit měsíční splátky a navíc vám nebankovní společnost v drtivé většině případů nepůjčí na celý nákup nemovitosti, ale jen třeba do 70 % její hodnoty.

To že potřebuji úvěr, tedy ještě neznamená, že si ho mohu dovolit. To je sice smutné, ale ještě horší je fakt, že i když potřebuji úvěr a nemohu si ho dovolit, najde se vždycky někdo, kdo mi ho poskytne. To znamená potenciálně obrovské problémy, které zpravidla končí dluhovou spirálou, exekucí a často i ztrátou střechy nad hlavou. Je nutné tedy rozlišovat, co potřebujete, co si můžete dovolit a nespoléhat se přitom na posouzení věřitele, který zejména v nebankovní sféře může sledovat i jiné zájmy, než vám pomoci a vydělat si přitom čestně a v souladu s dobrými mravy.

Pokud potřebuji úvěr, měl by mít smysl

Ještě jednou se, prosím, zamyslete nad tím, zda úvěr opravdu potřebujete. Co si chcete dopřát, nebo co splatit? Jistě, pokud máte neotřesitelnou pozici v zaměstnání a chcete si dopřát dovolenou u moře, ale zrovna vám na účtu tolik peněz nezbývá, může být půjčka užitečná – dovolená znamená relaxaci a tu prostě jednou za čas potřebuje každý. Ale stále se to nedá zařadit do „potřebuji“. Porozumět vlastním přáním a potřebám není vždy tak snadné, jak by se nám líbilo, proto se pořádně rozmyslete, zda je úvěr opravdu tak nutný a nákup čehosi třeba nepočká pár měsíců, než si ho budete moci dovolit ze svého.