Jedním z nejoblíbenějších způsobů financování vlastního bydlení bylo až donedávna stavební spoření s úvěrem ze stavebního spoření, který v mnoha ohledech porážel svou výhodností hypotéky. Dnes je situace zcela odlišná a to z mnoha důvodů. Jedním z nich jsou i nevýhodné podmínky pro předčasné splacení překlenovacího úvěru.

Překlenovací úvěr

Nejprve si musíme říct, co vlastně překlenovací úvěr je. Ve stavebním spoření je pro čerpání řádného úvěru potřeba naspořit poměrně vysokou část z cílové částky. Když chce ale klient získat úvěr dříve, než má na to nárok, může požádat o překlenovací úvěr. Ten je o něco méně výhodný, než úvěr řádný a funguje vlastně úplně jinak. U překlenovacího úvěru se totiž splácí pouze úroky a zbytek ze splátky jde na konto stavebního spoření. Tím pádem se klient blíží k nároku na získání řádného úvěru a až ho dosáhne, bude překlenovací úvěr splacen úvěrem řádným. Do určité míry je to podobné předhypotečnímu úvěru, který je používán k nákupu družstevních bytů.

Problémem je ale předčasné splacení překlenovacího úvěru, které je sice většinou možné, ale zároveň také velmi drahé. I to je jeden z důvodů, proč lidé stavebním spořitelnám přestávají své peníze svěřovat. Některé stavební spořitelny dokonce nemusí předčasné splacení překlenovacího úvěru svým klientům schválit a v praxi už k takovým případům opravdu došlo. A to i v případě, že daní klienti přistoupili na poměrně vysoké sankce, které jsou se splacením spjaté. Mnohdy jde až o 10 % z celkového dluhu, který klient ještě musí splatit, takže může jít o statisíce korun, které si stavební spořitelna naúčtuje jen za to, že jí půjčené peníze splatíte dříve.

Předčasné splacení překlenovacího úvěru proti hypotéce

Ostatně, podobné je to u hypotéky, kde je předčasné splacení opět sankciováno, má-li k němu dojít v průběhu fixačního období. V současné době však překlenovací úvěr a celé stavební spoření hůře konkuruje hypotékám i v ostatních směrech.