Většina žadatelů o půjčku je ráda, že si může splácení rozložit do dostatečně dlouhého časového horizontu, aby minimalizovala výši pravidelných splátek. Jenže někdy se i stane, že klient chce splatit úvěr, nebo jeho část, dříve, než je dohodnuto ve smlouvě. Jak se v takových případech dá postupovat?

Chtějte možnost předčasně splatit

Na možnost předčasného splacení se optejte ještě před sjednáváním půjčky. Velmi žádoucí je, aby byl úvěr splatitelný kdykoliv a bez jakýchkoliv sankcí. Může se stát, že se vaše finanční situace zlepší natolik, že úvěr budete moci splatit mnohem dříve, než jste původně čekali, a je tedy naprosto zbytečné platit třeba i několik let splátky, ve kterých mají nezanedbatelnou roli i úroky, kterých se předčasným splacením úvěru zbavíte.

Solidní společnosti a banky předčasné splacení úvěru většinou nabízejí jako samozřejmost, ale jinde byste se mohli setkat přinejlepším jen s neochotou (dobrý bezproblémově splácející klient je pro každou úvěrovou společnost požehnáním a důležitým generátorem zisku).

Předčasné splacení úvěru s fixací

Trochu jiná situace platí u úvěrů s fixační dobou, mezi které patří zejména hypotéky. Zde mají banky i nebankovní společnosti většinou nastaveny poplatky a sankce, pokud by se klient rozhodl v průběhu této fixační doby pro předčasné splacení úvěru. Důvod je prostý a společnostem to nelze vyčítat: na poskytnutí úvěru si zpravidla samy půjčují. Při předčasném splacení tak přijdou o zisky z úroků, kterými by pokryly úroky, které platí někomu dalšímu.

Proto se hypotéky vyplatí předčasně splatit ke konci fixačního období a jeho délku podle toho i volit. Pokud předpokládáte razantní nárůst svých příjmů, který by mohl vyústit v nashromáždění financí pro předčasné splacení úvěru, určitě si nechte fixační dobu kratší, abyste měli lepší manévrovací prostor.