Většinou je hlavní snahou lidí úvěr získat, ale někdy nastane i situace, ve které se ho chtějí zbavit. Typické je to u hypoték a úvěrů na nákup vozidla, kdy je za půjčené peníze pořízena věc vysoké hodnoty. Jak přenechání úvěru probíhá a co tím původní i budoucí dlužník získají?

Přenechám úvěr na auto

Zbavit se úvěru jeho přenecháním je poměrně elegantní způsob, jak se zabit velkého závazku a přitom na tom ještě něco „vydělat“. Jak taková situace vypadá? Když si někdo koupí automobil na úvěr a několik let ho splácí, může nastat situace, ve které úvěr není schopen nebo ochoten dál splácet. Jaké jsou možnosti? Přijít úplně o automobil i o peníze do něj vložené placením splátek je asi ta nejhorší varianta. Lepší je dát inzerát „přenechám úvěr“ a čekat, zda se někdo neozve. Pokud ano, původní dlužník tím získá alespoň část peněz zpět a zbaví se břemena ve formě dluhu. Příklad:

Pan Novák si koupil automobil na úvěr. Splácí 7 000 Kč každý měsíc po dobu 8 let. Jenže po 4 letech se dostane do složité finanční situace a úvěru se chce zbavit. Najde nakonec zájemce, který o jeho hezký vůz stojí. Protože pan Novák zatím za vůz zaplatil asi 300 000 Kč, a dalších 300 000 Kč bude muset zaplatit nový dlužník, moc peněz od kupce pan Novák nedostane, ale alespoň nemusí další 4 roky platit.

Přenechám úvěr na nemovitost

Tady je situace o mnoho pozitivnější, protože nemovitostem neklesá cena tak rychle jako automobilům, pokud vůbec klesá. V polovině placení hypotéky na 20 let tak není problém získat velkou část z již vložených prostředků. Důležité je mít na paměti, že i nový dlužník musí splňovat podmínky pro získání úvěru od poskytovatele, jinak takováto transakce proběhnout nemůže.

Jestliže přenechám úvěr někomu úvěr, mohu se vyhnout nepříjemnostem, pokud by bylo další splácení problémem – v opačných případech je ale potřeba hodně hledět na to, jestli se to vůbec vyplatí.