Jedním z moderních využití úvěrů je…refinancování jiných úvěrů. Nejde přitom pouze o refinancování úvěru hypotečního, protože za refinancování lze označit i tolik oblíbenou konsolidaci.

Co je vlastně to refinancování?

Refinancováním je myšleno splacení úvěru jiným úvěrem, zpravidla s lepšími podmínkami. Ostatně právě kvůli úspoře peněz se refinancování úvěru nejčastěji používá. Ale není to jediný důvod – po refinancování úvěru často sahají i lidé, které jejich dosavadní věřitel naštval, nebo zklamal. V otázce úvěrů je ale častější pragmatická volba, tedy „jdu za nejlevnějším“.

Refinancování úvěru hypotečního

Klienti bank i nebankovních společností, kteří využívají hypoteční úvěr, si v posledních letech zvykají na možnost refinancování hypotečního úvěru. To je možné provádět vždy ke konci fixačního období, ve kterém poskytovatel úvěru navrhne nový úrok a jeho fixaci na dalších několik let. Pokud ale klient vidí, že úrok je vyšší, než nabízí konkurence, může refinancovat úvěr díky půjčce od jiného poskytovatele. Nový poskytovatel tedy splatí současný úvěr poskytovateli stávajícímu a klient splácí nový úvěr, zpravidla tedy za lepších podmínek. Existují však i jiné formy refinancování úvěru.

Konsolidace

Ještě výhodnější bývá refinancování několika úvěrů pouze jediným úvěrem. Toto spojení půjček do jedné šetří zpravidla až desítky procent ze splátky. A to díky tomu že klient platí pouze jedny poplatky, může dosáhnout i na výhodnější úrok a navíc lze často využít i delší splatnost, která se na výšce měsíční splátky podepisuje velmi výrazně. Zatímco tradiční refinancování úvěru se používá pro získání lepších podmínek, konsolidace je často jediným východiskem z těžké finanční situace, kdy domácnost splácí několik úvěrů a zvládá to pouze s obtížemi. Obě formy refinancování úvěru jsou ale velmi užitečné a lidé by je měli v co největší míře využívat.