Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem je pro mnoho lidí stále velkou neznámou. Přitom je to jednoduché „jako facka“. Jediným důležitým rozdílem je to, že půjčka může mít jakoukoliv podobu, ale úvěr je vždy čistě finanční záležitost. Půjčit si můžeme propisku od kamaráda, nebo třeba dům, ale úvěrem získáme vždy pouze a jenom peníze, i když ty pak samozřejmě v drtivé většině případů používáme na nákup hmotných statků.

Půjčka

Pochopit rozdíl mezi půjčkou a úvěrem je možná trochu složité, obzvláště když máme i půjčky, které jsou čistě finančního charakteru. Každý zná bankovní i nebankovní půjčky, půjčky bez ručitele a podobně, ale přitom jde spíše o úvěry, že? Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem totiž není stejný jako mezi hruškami a jablky. Mnohem vhodnějším přirovnáním by byl rozdíl mezi ovocem a jablkem, protože každé jablko je ovoce, ale jen část ze všeho ovoce je zároveň jablkem. Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem je, matematicky řečeno, takový, že úvěr je podmnožinou půjčky. Každý úvěr je zároveň i půjčkou, ale existuje i mnoho půjček, které za úvěr označit nemůžeme – třeba právě to půjčení propisky, nebo třeba vozidla v autopůjčovně.

Rozdíl není tak důležitý

Chápání rozdílu mezi půjčkou a úvěrem není pro praktickou orientaci na trhu s půjčkami, či úvěry, nijak zásadní. Nepojí se s tím žádná nebezpečí, že někomu na něco naletíte, nebo se dostanete do problémů. Na druhou stranu jde o terminologii, kterou se hodí znát, protože úvěry, potažmo půjčky, jsou běžnou součástí našich životů a nelze se jim už dnes vyhnout. Když už nic jiného, můžete svou znalostí rozdílů mezi půjčkou a úvěrem ukázat, že se o danou problematiku zajímáte a máte přehled. Na závěr tedy: půjčit si můžete cokoliv, ale úvěrem si vždy půjčujete pouze peníze.