Na srovnání hypotečních úvěrů by si měli potenciální žadatelé vyhradit dostatečnou porci času. Každé procent, ba i každá desetinka procenta znamenají velký rozdíl v měsíční splátce i v celkové splacené částce. Navíc není srovnání hypotečních úvěrů jednorázovou záležitostí, ale je potřeba ho provádět ke konci každého fixačního období, tedy alespoň v případě, že nemáte tolik peněz, že je vám výše splátky úplně ukradená.

Úrok a RPSN

Porovnávat má smysl hlavně fakta, tedy v tomto případě čísla. Těmi nejdůležitějšími je úrok a RPSN. U hypoték i jiných úvěrů se doporučuje hledět spíše na RPSN, kam jsou započítány i všechny poplatky, jejichž výše se u bank i nebankovních společnost zásadně liší. Čím nižší RPSN, tím výhodnější hypotéka, jednoduché.

Splatnost

I splatnost hraje významnou roli při srovnání hypotečních úvěrů, protože ovlivňuje výši splátky ještě výrazněji, než samotný úrok. Je opravdu velký rozdíl, jestli splácíte 20, nebo 40 let. Pravdou ovšem je, že i když při dvojnásobné splatnosti budete platit měsíčně o třetinu méně, mnohem více také přeplatíte. Dobrým pravidlem ale bývá nevolit maximální možnou délku splatnosti kvůli případným problémům při splácení, kdy může být jedním z řešení právě prodloužení splatnosti a tím i výrazný pokles výše splátky.

Refinancování

O srovnání hypotečních úvěrů, jak už jsme napsali výše, se má smysl zajímat i při konci fixačního období hypotéky. Právě v tom období se totiž nabízí možnost hypotéku refinancovat od jiného bankovního, nebo nebankovního ústavu. Konkurence se od minula mohla vyšvihnout a vaše banka třeba už není nejvýhodnější – nebojte se změny, na refinancování máte plné právo a nikdo se nemůže divit, když chcete ušetřit. Mnoho bank navíc nabízí pro refinancování výhodnější úrok a podmínky. Přinejmenším si s příslibem k refinancování můžete u své banky třeba vymoci trochu lepší podmínky.