Každé studium něco stojí, a byť nejde o ideální start do života, student se může i zadlužit, aby na svá školní léta měl. České banky k tomu nabízejí mnoho příležitostí, ale i když jde o půjčky zpravidla velmi výhodné, nemělo by se k nim přistupovat lehkomyslně – stále jde o půjčky, které je třeba řádně splácet, někdy ovšem s řadou výhod.

Kontokorent a kreditka

Velmi častým typem studentského úvěru je kontokorent neboli povolené přečerpání účtu. To nabízí celá řada bankovních domů a výhody jsou zcela zřejmé. Jde o revolvingový úvěr, který lze i po částečném splacení znovu bez dalších žádostí využívat. Nevýhodou by mohla být maximální výše úvěru, která se pohybuje kolem 20 000 Kč. Nejde tedy o nástroj, kterým by se dalo kompletně financovat například vysokoškolské studium.

Další nevýhodou kontokorentu je nutnost alespoň jednou ročně, většinou ale vícekrát, mít alespoň nezáporný zůstatek – úvěr tedy musí být alespoň jednou ročně úplně splacen.

Studentské úvěry až 600 000 Kč

Některé banky, například KB, nabízejí studentské úvěry, které mohou přesahovat půl milionu korun. To už je suma, která dovolí vystudovat takřka jakoukoliv vysokou školu v České republice poměrně pohodlně. Splatnost těchto úvěrů může být i velmi dlouhá, až kolem 10 let, a zpravidla lze splácení i odložit.

Tyto úvěry už musejí být samozřejmě ručeny, nejlépe třetí osobou, která má dostatečnou bonitu na získání takto vysoké půjčky.

Potvrzení o studiu

Většině bank stačí jako důkaz o studiu potvrzení vydávané příslušnou školou. Některé studentské úvěry jsou dokonce určeny i pro studenty středních škol, takže nemusí jít pouze o výpomoc pro vysokoškoláky. Poněkud zajímavý je i studentský úvěr od KB, která nabízí půjčku pro studenty na nákup nového počítače, nebo tabletu od společnosti Apple.