Úroky z úvěru jsou odměnou pro poskytovatele půjčky a zároveň hlavní motivací, proč investovat peníze tímto způsobem. Jejich výše se liší v závislosti na mnoha faktorech, mezi které patří výše úvěru, délka splatnosti, typ poskytovatele úvěru, zajištění úvěru i samotný trh a konkurenční prostředí.

Nejnižší úrok – dlouhodobé úvěry ručené nemovitostí

Zdaleka nejlepším úrokem se mohou pochlubit dlouhodobé úvěry ručené nemovitostí, nejčastěji hypotéky. V současné době se průměrný úrok z úvěru hypotečního pohybuje mezi 3 až 4 procenty, ještě před několika lety to byl zhruba dvojnásobek. Hypoteční úvěr je navíc v některých případech dotován státem – tato dotace nahradila státní půjčku na bydlení pro mladé rodiny.

Spotřebitelské úvěry

Zde musíme rozlišovat, kdo půjčku poskytuje. Úroky z úvěru u bankovních domů se pohybují mezi 10 a 20 procenty, ale u nebankovních společností jsou úroky z úvěru až mnohonásobně vyšší, přičemž nejvíce záleží na zajištění úvěru. Některé opravdu zavedené nebankovní společnosti se snaží dostat na úrokové míry bank a poměrně si jim to daří. Jiné se spokojují se získáváním zoufalejších klientů, kteří občas akceptují i úroky v řádech stovek procent.

Úroky a inflace

Velmi zajímavou kapitolou vzhledem k úrokům je i inflace. Ta v poslední době výrazně roste, což se projeví i na ceně úvěrů, které budou nutně zdražovat. Obzvláště hypotéky, pohybující se i pod hranicí 3 % ročně, jsou pro banky více méně prodělečné. Podobně jako spořicí účty pro běžné občany jde ale o jednu z nejbezpečnějších ochran před ještě větší ztrátou hodnoty peněz.

Neporovnávejte podle úroků

Bohužel, úroky z úvěru nejsou správným měřítkem výhodnosti úvěru. Tím je RPSN, roční procentní sazba nákladů, která zahrnuje i různé poplatky, jejich výše se často výrazně podepisuje na výhodnosti/nevýhodnosti půjčky. Proto je u většiny úvěrů povinné tento údaj uvádět a u své půjčky si na něj dejte velký pozor a porovnejte ho s konkurencí.