Za půjčování peněz chtějí investoři nějaký zisk. Ten představují úroky z úvěrů. Co byste o nich měli vědět?

Úroky z úvěrů a fixace

Každý úvěr je zatížen nějakými těmi úroky. Zpravidla mají konstantní výši po celou dobu splácení, ale například u hypoték je fixace úroku do jisté míry volitelná a může trvat pouze rok, tři, pět, ale i po celou dobu splácení.

Nejvýhodnější úroky z úvěrů poskytují tradičně banky na půjčky zastavené nemovitostí. U hypoték jde například jen o několik málo procent ročně (v současné době není těžké získat hypotéku kolem 3% úrokové míry). U některých úvěrů, zejména z nebankovní sféry, může jít ale o desítky až stovky procent ročně (to hlavně u krátkodobých půjček). Výše úroků z úvěru by měla být jedním ze dvou hlavních kritérií při výběru půjčky, protože zásadním způsobem ovlivňuje výši splátek i celkovou částku, o kterou úvěr přeplatíte.

Úroky z úvěrů nejsou vše

Ještě o něco užitečnější je sledovat RPSN, tedy Roční procentní sazbu nákladů, která ještě lépe ukazuje, jak je úvěr výhodný, nebo nevýhodný. Do ní jsou započítány úroky z úvěrů i všechny další poplatky a RPSN bere v potaz i časový vývoj splácení. Zatímco úroky a výše splátky vám jasně řeknou, zda úvěr dokážete splatit, RPSN v sobě nese i něco víc, zhodnocení výhodnosti a nevýhodnosti úvěru jako celku. Občas je dobré si RPSN porovnat, aby klient viděl, jak výhodné služby mu různí poskytovatelé nabízejí.

Vysoké úroky značí problémy

Vysoké úroky z úvěrů mohou znamenat dvě věci: úvěr je velmi nevýhodný, nebo pro poskytovatele opravdu rizikový. A rizikový i pro klienta, který asi nemá takovou bonitu, aby dosáhl na úvěr výhodnější. Na to pozor, abyste nespadli do dluhové pasti neuváženým využitím nevýhodného úvěru, který si nemůžete dovolit. Lepší je raději takový úvěr nebrat a problémům se vyhnout úplně.