Začínající podnikatelé, z pohledu úvěrů jedna z nejzajímavějších a zároveň nejrizikovějších skupin obyvatelstva. Jak získat půjčku v prvním roce podnikání, kdy za podnikatele ještě nemohou hovořit čísla z daňového přiznání?

Úvěr na business plán

Jednou z možností pro začínající podnikatele je získat úvěr na business plán, což ale není jen tak. Banky posuzují zejména reálnost a rentabilitu daného plánu, protože jde vlastně o jedinou záruku vrácení často i sta tisícových částek. Podnikatel ale díky vypracovanému business plánu může získat peníze, bez nichž by ani své podnikání rozjet nemohl. Banka v takovém případě funguje jako investor, který pomáhá nastartovat byznys, ale zároveň očekává, že z toho něco bude mít – v tomto případě samozřejmě úroky. Úvěry na business plán jsou ideální, a pokud na ně podnikatel dosáhne, může si pogratulovat. Jde totiž i o zpětnou vazbu, protože výhodnost jeho byznysu posoudí i nezaujatý bankéř.

Lékaři a advokáti snadněji

Některá povolání to mají u bank nepoměrně snadnější. Lékaři a advokáti mají při žádosti o úvěr mnohem snadnější pozici, protože se předpokládá, že jejich praxe bude úspěšná. Tedy alespoň do té míry, že dokážou splatit úvěr na business plán.

Další možnosti financování

Alternativou k úvěru na business plán jsou i neúčelové úvěry ručené nemovitostí. Na ty si lze půjčit zpravidla ještě mnohem více peněz – horní hranice bývá omezena pouze hodnotou zastavené nemovitosti. Banky i nebankovní společnosti tento produkt nabízejí pod názvem americká hypotéka a bez dokládání příjmů (=začínající podnikatel) většinou půjčí maximálně do 50 % hodnoty nemovitosti. Nevýhoda je zřejmá – když se podnikání nevydaří, člověk přijde o zastavenou nemovitost. Podnikání je ale risk takřka vždy a zastavení nemovitosti může poskytnout velkou sumu peněz s velmi dlouhou dobou splatnosti a tím i nízkými splátkami, které nebudou brzdit uskutečňování podnikatelského záměru.