Je vůbec možné získat úvěr na družstevní byt, nebo nějakou formu hypotéky? Otázka je zcela na místě, protože družstevním bytem nelze ručit, leda by k tomu družstvo dalo souhlas, což se v reálných situacích prostě a jednoduše nestává. Co s takovou prekérní situací?

Dvě možnosti, ale ne pro každého

V zásadě lze k problému přistoupit dvěma způsoby – buď získat tradiční úvěr pouze na základě bonity, nebo požádat o předhypoteční úvěr, který je velmi specifický. Společné všem úvěrům na družstevní byt ale je to, že v první fázi nejsou ručeny nemovitostí. Výjimku tvoří situace, kdy si klient vezme tradiční hypotéku, kterou ručí jinou nemovitostí v osobním vlastnictví. Taková situace je naprosto běžná a odpadají tím další problémy s jinými úvěry na družstevní byt.

Předhypoteční úvěr

Zajímavé obelstění problému se zástavou družstevního bytu vymyslely banky. Ty nabízejí takzvaný předhypoteční úvěr na družstevní byt, kterým je financován nákup nemovitosti. Ta přitom nefiguruje jako zástava a úvěr je zcela bez zástavy. Dlužník se ale zaváže, že do roka převede byt do osobního vlastnictví, přičemž bude předhypoteční úvěr splacen tradiční hypotékou. V tom spočívá výhodnost i pro banky, které po dobu trvání předhypotečního úvěru (až 12 měsíců) splácí klient pouze úroky a nikoliv jistinu. Pŕedhypoteční úvěr má zároveň vyšší úrokovou sazbu, takže klient vlastně celkově splácí byt o rok déle a přeplatí tak o desítky až stovky tisíc víc.

Běžný hypoteční úvěr na družstevní byt s příslibem

O něco jinak k tomu přistupuje ještě Česká spořitelna, která spolu s hypoteční smlouvou na družstevní byt nechá klienta podepsat i příslib, že byt bude převeden do osobního vlastnictví a použit jako zástava úvěru.

Získat úvěr na družstevní byt tak v dnešní době neznamená až takovou překážku, jako v minulosti.