V minulosti byly úvěry od státu na bydlení jednou z nejoblíbenějších forem financování nákupu nemovitostí pro mladé páry. Jak takový úvěr vypadal a co se s ním stalo dnes?

Úvěr s perfektními podmínkami, ale…

Jestli se úvěrům od státu něco nedalo upřít, byly to výborné podmínky. Splácet je šlo až 20 let a splácení jistiny šlo dokonce o 10 let odsunout, takže mladé rodiny, pro které byly úvěry od státu určeny, mohly dlouho splácet velmi nízkou částku, která nezatížila její rozpočet. Nesmíme zapomenout ani na úrok, který si stát za takovou půjčku účtoval – šlo o pouhá 2 procenta, kterým se ani velmi výhodné hypotéky v dnešní době ani nepřibližují.

Jedinou nevýhodou, kterou úvěry od státu trpěly, byla velmi nízká výše takového úvěru. Ten byl maximálně 300 000 Kč, za což se byt ani dům nedá koupit na žádném místě v České republice. Šlo tak spíše o doplněk k hypotéce, nebo k úvěru ze stavebního spoření. Tyto úvěry už však poskytovány nejsou. Nahradila je státní dotace pro hypoteční úvěry.

Dotace úroků hypotéky

V současné době je v platnosti zákon, který umožňuje mladým rodinám čerpat příspěvek. Ten je využíván na snížení úrokové sazby u hypotéky a úrok se díky němu snižuje o 1 až 4 %. Jenže tento příspěvek je v platnosti pouze v případě, že je průměrná výše úrokové sazby za předchozí rok vyšší, než 5 %. V současné době to tak není, takže se s podporou musejí mladé rodiny rozloučit. Praxe však byla pro mladé rodiny velmi výhodná – při průměrném úroku nad 5 % byla dotace 1%, při úroku nad 6 % byla 2%,… To znamenalo velmi výraznou úsporu, která se vrátí automaticky v případě, že průměrné úrokové sazby u hypoték stoupnou nad 5 %.

Úvěr od státu byl užitečný a je ho škoda

O výhodnosti úvěru od státu se nedá polemizovat. Šlo o opravdovou pomoc, díky které stát nebyl na úbytě a mladí lidé si mohli dovolit lepší, nebo alespoň nějaké, bydlení. Dotace hypotéky je v současné době nedosažitelná, takže podpora hypoték zůstává pouze v podobě slevy na dani za zaplacené úroky.