I společnosti potřebují úvěry, proto banky i nebankovní společnosti nabízejí úvěry pro firmy. Těch existuje celá řada druhů. Samozřejmostí pro úvěry pro firmy bývá například osobní bankéř/finanční poradce, který je s případem dokonale seznámen a působí jako odborník pro firmu i prostředník pro komunikaci mezi bankou a firmou.

Provozní úvěry pro firmy

Jedním z nejčastějších poskytovaných úvěrů pro podniky je provozní úvěr. Ten slouží k financování běžného provozu a slouží zejména společnostem, jejichž cash-flow není zrovna ideální. Běžně jde o společnosti, které jsou závislé na sezónách v určitém oboru, nebo o firmy s mnoha neproplacenými zakázkami, které mohou dodavatele vždy ohrozit, nemá-li tedy opravdu velké množství peněz v úsporách. Úspory ale nejsou zas tak běžné, u domácností i firem, protože mnohdy je všechen zisk firem rovnou investován a právě s investicemi úzce souvisí další typ úvěrů pro firmy.

Investiční úvěry pro firmy

V případě investičních úvěrů nemá společnost problémy s financováním běžného provozu, ale naopak o jeho rozšíření uvažuje. K tomu může využít i půjčky, investiční. Tyto úvěry pro firmy jsou zpravidla vázány na velmi dobře propracovaný, reálný a rentabilní investiční záměr a plán, bez kterého u banky nelze uspět. Protože se jedná většinou o vysoké částky, tyto úvěru bývají ručeny majetkem firmy.

Striktně účelové

Většina půjček pro podnikatele a právnické osoby je čistě účelových. Banka proplácí faktury a pečlivě si hlídá, zda jsou peníze použity na deklarované věci. Obzvlášť v dnešní době je pak pro společnosti čím dál těžší na půjčky dosáhnout. Banky jsou velmi obezřetné a v některých odvětvích ani společnostem nepůjčují, ačkoliv se snaží ke každému klientovi přistupovat individuálně. Proto se na tyto úvěry nedá spolehnout a každá společnost je v případě nutných investic, nebo problémů s financováním provozu ve velkém existenčním nebezpečí.