Pro výpočet úvěru je vždy nejlepší použít kalkulátor určený přímo pro konkrétní úvěrový produkt. Ani takový kalkulátor ale často neobsahuje všechny poplatky, které jsou s úvěrem spojeny. Zpravidla je tak výpočet úvěru spíše orientační a ke skutečnému a závaznému číslu se dopracujete až před podpisem smlouvy.

Na čem závisí výpočet úvěru

Správná úvěrová kalkulačka by měla být schopna ze zadaných údajů vypočítat alespoň výši měsíční splátky, celkovou splacenou sumu i RPSN. Na univerzálních kalkulačkách si můžete snadno vypočítávat výše splátek při různých podmínkách, což se může hodit například při velmi moderním hledání půjček a úvěrů na inzertních P2P portálech, kde musíte odhadnout, jaký úrok jste ochotni platit.

Speciální kalkulačky

Existují ale i jiné druhy kalkulaček, které umožňují specifičtější výpočet úvěru. Do nich můžete zadat nejrůznější příjmy a výdaje, na jejich základě je vám určeno, kolik si můžete půjčit. Jednoduše do výdajů zadáte všechny důležité finanční údaje o sobě a vámi vyživovaných osobách a kalkulačka vám vypočte, kolik ve vašem rozpočtu zbývá na splácení případného dluhu. To je velmi jednoduché, rychlé a člověk získá přinejmenším orientaci v tom, na jaký úvěr může dosáhnout.

Možností je nespočet

Dnes už je výpočet úvěru zcela běžnou součástí internetových portálů, které se půjčováním zabývají. Jejich využití bývá intuitivní, nenáročné a anonymní, takže si každý může vyzkoušet, na jaký úvěr by dosáhl. To je výhodné i pro samotné poskytovatele půjček, kteří nemusejí každý výpočet provádět sami.

Velmi užitečné jsou například hypoteční kalkulačky, které zohledňují i délku fixace, nebo dokážou vypočítat, jakou hodnotu nemovitosti vám bude banka ochotná zafinancovat. Samozřejmě, vždy jde pouze o orientační výpočty, které vám nikdo negarantuje, ale u solidních společností se hrubý nástřel a reality o mnoho neliší.