O každý úvěr je třeba nejprve požádat. Žádost o úvěr může mít mnoho podob, v současné době se začíná čím dál více prosazovat ta online, přes internet. Jaké žádosti o úvěr známe a jaká mají specifika?

Osobně

Zažádat o úvěr „po staru“, tedy osobně, je stále velmi běžné a dominantní. Výhodou je, že když už přijdete na řadu, věnuje se vám zaměstnanec banky, nebo nebankovní společnosti a vy se můžete ptát, svou žádost diskutovat a vše jde velmi rychle. Nevýhodou je sama cesta na pobočku společnosti, či banky. Ta může být i poměrně vzdálená a u bank je běžné, že i přelidněná. Je to tedy do jisté míry ztráta času, ale pro osoby s menšími znalostmi o půjčkách jde o jedinečnou šanci, jak si znalosti doplnit – ale zde je velké nebezpečí, že se takový neznalý klient stane obětí manipulace ze strany konkrétní společnosti, nebo odborně nepřipraveného pracovníka. Proto před každou žádostní o úvěr doporučujeme načerpat co nejvíce informací, aby vás žádný amatér, nebo podvodník nepoškodil, což ostatně platí i pro ostatní formy žádosti o úvěry.

Po telefonu

Tato forma je asi nejvhodnější, respektive spojuje výhody osobního i internetového sjednávání. Navíc, většina žádostí podaných po internet stejné vyžaduje alespoň telefonickou konzultaci. V takovém případě vás ale nesmí překvapit, že hovor a žádost o úvěr jsou monitorovány a nahrávány, což je běžná praxe.

Žádost o úvěr online

Po internetu je všechno nejsnazší a platí to i pro žádost o úvěr. Tu si v klidu můžete vyplnit, promyslet a navíc si na webu najdete spoustu informací o konkurenčních produktech a vyberete si tak opravdu zodpovědně a informovaně. Na druhou stranu je internet tak trochu džunglí, takže často ani nevíte, komu žádost o úvěr podáváte. Proto doporučujeme nespoléhat se pouze na jednu žádost, pokud přesně nevíte, u koho o půjčku jednáte – může se totiž stát, že z domnělé nebankovní půjčky se vyklube půjčka bankovní a vy na nich z různých důvodů třeba nedosáhnete. Nebo naopak.